Orchestra Academy – participants

Felix Brucklacher ©Astrid Ackermann

Felix Brucklacher (Germany)

Clarinet

Member since May 2022

Anne Richardson ©Astrid Ackermann

Anne Richardson (USA)

Cello

Member since March 2022

Omer Itzhak Posti (Israel, Poland)

Oboe

Member since February 2022

Nicola Pfeffer ©Astrid Ackermann

Nicola Pfeffer (Germany)

Cello

Member since March 2022

Marcin Sikorski (Poland)

Horn

Member since November 2021

Pit Dahm (Luxembourg)

Percussion

Member since September 2021

Stefano Farulli (Italy)

Violin

Member since September 2021

Fabian Jüngling (c) Astrid Ackermann

Fabian Jüngling (Germany)

Violin

Member since September 2021

Ayaka Uchio (c) Astrid Ackermann

Ayaka Uchio (Japan)

Violin

Member since September 2021

Eliza Wong (c) Astrid Ackermann

Eliza Wong (USA)

Violin

Member since September 2021

Carla Usberti (c) Astrid Ackermann

Carla Usberti (Germany, Switzerland)

Viola

Member since September 2021

Hye Lim Yoo (c) Astrid Ackermann

Hye Lim Yoo (Korea)

Viola

Member since September 2021

Chaemun Im (c) Astrid Ackermann

Chaemun Im (Korea)

Double bass

Member since September 2021

Alexandra Forstner (Germany)

Flute

Member since September 2022

Harry Atkinson (UK)

Double bass

Member since September 2022

Isa Tavares (Portugal)

Bassoon

Member since September 2022

Roman Kupriianov (Ukraine)

Trumpet

Member since September 2022

Christian Freimuth (Germany)

Tuba

Member since September 2022


AUDITIONS WON

Christian Traute, trombone, won a soloist´s position (time contract) at Gärtnerplatztheater Munich.

 

Mattia Riva, double bass, won a soloist´s position at Beethoven Orchester Bonn.

Ronja Macholdt, flute, won a soloist’s position at Luzerner Sinfonieorchester.

Tamara Steinmetz, clarinet, won the position of first clarinet at Nationaltheater-Orchester Mannheim.

Laura Bortolotto, violin, won a tutti position at Mozarteumorchester Salzburg.

Jesús Pinillos Rivera, oboe, won a soloist’s position in the Deutsche Symphonie-orchestra Berlin (time contract).

Berat Efe Sivritepe, horn, won a position as third horn at Deutsche Oper Berlin.

Héctor Cámara Ruiz, viola, won a tutti position at the Tonhalle Zürich orchestra.

Laura Moinian, cello, will become the leader of the cello section in the Mozarteumorchestra Salzburg.

Fuga Miwatashi, violin, won a tutti position (second violins) in the WDR-Sinfonieorchestra.

Andreu Sanjuan Albado, double bass, won a tutti position in the Orquesta Sinfónica de Madrid.

Blai Gumí Roca double bass, won a soloist’s position in the Bavarian State Orchestra (Munich Opera).

Felix Eckert, trombone, won the soloist´s position in the BRSO.

Anne Weber, violin, won a tutti position in the Bamberg Symphony.

Valerie Schatz, double bass, won the audition in the Vienna Symphony.

Urška Kurbos won the position of second trumpet in the Gothenburg Symphony.

Andrés Otín Montaner, oboe, won a soloist’s position in the Leipzig Gewandhaus Orchestra.

Riccardo Cellacchi won the audition for principal flutist of the Berner Symphoniker.

Jesús Villa Ordóñez won the audition for second bassoon in the BRSO.

Sophia Herbig became the leader of the second violins in the Salzburg Mozarteum Orchestra, beginning in October 2019.

Teodor Rusu cello, won the soloist’s position in the Deutsche Radio Philharmonie in Saarbrücken-Kaiserslautern.

Moritz Weigert
won a tutti position in the Mahler Chamber Orchestra.

Alexander Weisskopf, double bass, won a tutti position in the Munich Philharmonics.

Theresa Kling, viola, won a tutti position in the Munich Philharmonics.